Меню
Категории
Що таке «медична» сталь 18/10
18.10.2013 Цікаво

Кращим матеріалом для кухонного посуду сьогодні називають нержавіючу сталь, а вже столові прилади з нержавіючої сталі сьогодні є практично в кожній родині.

Найпопулярніша марка сталі, вживана для виготовлення столових приладів, має маркування 18/10. Причому таке маркування стоїть і на азіатських дуже недорогих столових приладах і на виробах провідних європейських виробників. Що означають ці цифри?

Сталь 18/10 — по німецькому стандарту DIN це X5CrNi18 — 10, за європейським стандартом EN це 1.4301, по нашому Госту це марка 12Х18Н10. Такий сплав містить крім заліза 0,12% вуглецю, 18% хрому, 10% нікелю і до 1% інших домішок. Ось звідки цифри 18 і 10, вони позначають вміст хрому і нікелю. Щільність сталі — 7,8 г/куб.см..

У рекламі таку сталь часто називають «хромонікелевої», «медичної», «космічної» і приписують їй деякі особливі властивості. Дійсно таку сталь використовують для виготовлення медичних інструментів, це пов’язано саме з властивістю матеріалу, в першу чергу це обумовлено його щільністю. Купити в Україні нержавіючу сталь для різноманітних цілей рекомендуємо на сайті компанії за адресою amaister.com.ua. Справа в тому, що нержавіюча сталь 18/10 оптимальна по своїй щільності і твердості для використання в медустановах, на такий стали менше утворюється подряпин, де накопичувався б бруд, надаючи сприятливе середовище для розмноження мікробів. Ця сталь стійка до впливу кислот і лугів, в тому числі при високих температурах. Саме тому в медицині використовують нержавіючу сталь 18/10. Іншими особливими властивостями така сталь не володіє.

Так, нержавіюча сталь 18/10 досить дорога, столові прилади з такої сталі рідко можна віднести до дешевого класу. Для недорогих столових приладів найчастіше використовують корозійностійкої сталі. Така сталь має маркування 08Х13.

Якщо на звороті столового приладу Ви побачили позначення 08Х13 або 12Х13. Не варто боятися такого виробу, навпаки, це великий плюс виробникові за чесність. Справа в тому що, ГОСТ 27002 «Посуд з корозійностійкої сталі» вказує на те, що «для виготовлення корпусів і кришок посуду, столових приладів повинні застосовуватися саме сталі марок 08Х13, 12Х13, 12х18». Єдина візуальна відмінність такої сталі — блиск виробу, він злегка віддає в сірий тон. Деякі радять використовувати магніт, мовляв 12Х/18 не магнітиться, а 08Х13 магнітиться, але практика показала, така рада працює не точно.

На жаль, деякі, особливо азіатські виробники лукавлять, ставлячи клеймо 18/10 на столові прилади взагалі незрозуміло з якої сталі. Підкреслю, деякі, тому що безліч азіатських фабрик робить якісні і висококласні столові прилади з нержавіючої сталі 18/10.

Добавить комментарий
*