Хронічна втома: що за нею ховається?

Це поняття — СХВ (синдром хронічної втоми) — зараз стало дуже «модною» і майже шляхетною хворобою. По суті це плата людини за розвиток цивілізації, в якій дуже багато інформаційних технологій. Цивілізації, що мчить з дикою швидкістю незрозуміло куди і навіщо.

Але в самої її назві корениться якийсь підступ. Справа в тому, що «синдром» — всього лише один з можливих проявів якого-небудь захворювання. Так, головний біль або лихоманка можуть спостерігатися при тисячах хворобливих станів. Вегето-судинна дистонія — те ж саме, може супроводжувати і застуду, і онкологію.

Яким же захворюванням властива та сама хронічна втома? Адже справитися з нею можна тільки з’ясувавши причину.

Психологічні проблеми.

Психотравми або повільне виснаження монотонною роботою, роботою на знос без відновлення, марними повторюваними спробами досягти неможливого. Що лежить в основі захворювання описано в XIX столітті під назвою неврастенії і ставиться як діагноз все рідше. Методи дослідження зробили крок дуже далеко, і за «нервової грунтом», на яку можна списати майже все (як і на любов), ми часто бачимо погано вилікувану інфекцію або хронічне отруєння. І тільки якщо саме ретельне обстеження говорить про здорове тіло — можна з гордістю приміряти «нервовий грунт» на себе.

Ознаки неврастенії добре відомі. Це — стан дратівливої ​​слабкості з підвищеною чутливістю до слабких подразників (шум транспорту, світло звичайної лампочки). Це — труднощі засинання і не приносить відпочинку, хиба що поверхневий сон. Це — горезвісна вегето-судинна дистонія і постійні негаразди з часом (непереносимість очікування, часта поспіх, неможливість правильно організувати робочий день і домашнє господарство).

Лікування фармакологічними препаратами при цьому відіграє другорядну роль, головне місце відводиться нормалізації режиму і дієті (це все той же санаторно-курортне лікування і фізіопроцедури, лікувальна гімнастика). Для любителей качества будет интересна облепиха в косметике. Дуже гарні гіпноз і аутотренінг, в тому числі з використанням комп’ютерних програм. Надзвичайно сильна річ — японська Моріта-терапія: послідовно людина ізолюється, потім ії дається можливість працювати в саду, потім — користуватися папером і ручкою, потім — приймати їжу з іншими і, нарешті, перебувати разом з іншими пацієнтами. Цей стан добре піддається лікуванню, працездатність відновлюється повністю.

Хронічна інфекція.

На віруси теж можна списати дуже багато, як на стихійне лихо. Тим більше що нестерильні ми поголовно, аж до плодів у материнських утробах. Так що звичайний аналіз крові і флюорограма, тести на наявність найпростіших і паразитів і подальша консультація інфекціоніста з грамотним лікуванням буквально воскрешають багатьох людей там, де психотерапевти виявляються безсилими. На користь інфекційної природи хронічної втоми можуть говорити тривала неясна лихоманка або субфебрилітет, збільшення лімфатичних вузлів, постійний характер нездужання, переважання фізичної втоми над психічної і відсутність явних психотравмуючих подій.

Ендокринна природа втоми.

Відомі десятки гормонів людини і складні ієрархічні взаємодії між ними. Лікування більшості ендокринних захворювань добре розроблене — аж до довічної замісної терапії та хірургічних втручань. Правда, здебільшого воно досить дороге. На користь ендокринної природи втоми можуть свідчити відхилення росту і маси тіла, поява не властивих віком зовнішніх ознак, розлади сексуальної сфери.

Вплив шкідливих факторів зовнішнього середовища.

Знаходиться в компетенції виробничої та соціальної гігієни, псіхотоксікологіі, радіології. Звичайно мова йде про малі і надмалі впливи хімічних речовин, полів і випромінювань різної природи. Хронічна втома, що викликається цими факторами, діагностується найгірше — адже ними пронизане все наше життя в будь-якому місці і віці, а в мегаполісі і поготів.

Навіть виявивши причину втоми, ми не завжди знайдемо спосіб врятуватися від негативного впливу постійно діючих екологічних причин. Досить згадати поля комп’ютера і мобільних телефонів, склад води і повітря, сторонні домішки в продуктах харчування. Гадаю, там знаходяться корені багатьох «важких хвороб», і тоді нічого не розуміючий пацієнт мігрує по таким же дезорієнтованим лікарям.

Можливо, єдиний радикальний засіб тут — періодична зміна місця перебування, клімату, харчування — наприклад, те ж саме санаторно-курортне лікування плюс фізіопроцедури, плюс дієта. Правда, людська лінь і відсталість змушують нас частіше шукати легкі шляхи, і ми обмежуємося напівзаходами типу ліків і соляріїв.

Так що саме поняття хронічної втоми є дуже неоднозначним. Це не дивно — адже воно народилося у відповідь на наші неповні знання про людину і навколишнє середовище. Але все-таки медицина і техніка не стоять на місці, і більшість цих страждань можна запобігти або вилікувати.

Сергій Зінов’єв

Дивиться ще по-темі:

Хвороби, які можуть стати причинами втоми

Анатомія та фізіологія людини. Захворювання, які можуть бути причинами втоми. Бувають ситуації, коли ми багато працюємо, відпочиваємо мало і відчуваємо від цього втому. Але можливо, що людина буде вдосталь висипатися, більше відпочивати, але втома ії не покине. Тоді варто замислитися про стан свого здоров'я.  Причинами такої втоми можуть бути: 1. Апное. Під час сну...


Синдром хронічної втоми: діагностуємо і лікуємо

Останнім часом синдром хронічної втоми зустрічається у багатьох людей. Він є відповідною реакцією організму на несприятливі умови, але точної причини його виникнення ніхто точно не знає. Це може бути часта втома і сильна зайнятість на роботі, постійні стреси і зміни, сильне навантаження або наявність інфекції. Магазин vorota1.com.ua предлагает раздвижные ворота...


Хронічна втома

Хронічна втома. Помістіть в невеличку пляшку 20 грамів подрібненого кореня женьшеню, залийте в неї 200 мл. горілки і залиште в темному місці на десять днів. Іноді струшуйте.Приймайте готову настойку протягом трьох тижнів вранці і перед обідом, по 15-20 крапель з невеликою кількістю води. Женьшень прекрасний природний біостимулятор. Якщо вас бентежить алкогольний...


Як не позбавляти себе задоволення

Як не позбавляти себе задоволення Людина під час їжі відчуває задоволення. Не можна ні в якому разі віднімати у нього це почуття. Тому представлені тут "дієти" є не способи позбавлення себе їжі, а шляхи позбавлення від деяких недуг. За свою цілющу діяльність я перерив купу літератури, зустрічався з фахівцями з харчування, але...


Цікаві способи, як зняти стрес

Що таке стрес? Це неприємне відчуття всередині, паніка. Чи можна навчитися управляти стресом, щоб він не вибивав з колії в самий невідповідний момент? Якщо навчитися контролювати стрес, то можна навіть уповільнити процес старіння. Є кілька способів, як уникнути стресу. Для цього не потрібно бути психологом, намагатися стримувати свої емоції, почуття. Тут...


Ваша думка

Ви дивилися: "Хронічна втома: що за нею ховається?"