Меню
Категории
Хатха-йога — наступна сходинка самодосконалості
03.07.2011 Йога

Це контроль над тілом, диханням і енергією, що досягається за допомогою фізичних і дихальних вправ — асан і пранаям. «Ха» — позитивний полюс енергії, зосереджений в тім’ячку, тха — негативний, що знаходиться в «п’ятій» точці. Енергію «ха» організм сприймає від сонця, «тха» — від землі. Між верхнім і нижнім полюсами (чакрами) постійно проходять хвилі надзвичайної частоти і короткої довжини. Це і є життя.

хатха-йогаЗавдання хатха-йоги

Завдання хатха-йоги полягає у встановленні балансу між позитивним і негативним потенціалами, у встановленні сталої енергетичної гармонії в організмі.

Підхід йогів до поняття здоров’я і хвороби полягає в наступному.

У звичайної людини дії, думки, вчинки, як правило, несвідомі, автоматичні. Тому й життєві потоки в тілі людини неусвідомлені. Результатом є порушення протікання прани (енергії) і виникнення різних хвороб.
Хвора людина творить зло.

Контроль потоків енергії, виконання асан (вправ) призводить до енергетичної гармонії і до згасання хвороб. Направляючи свідомість (енергію) в потрібну частину тіла, ми активуємо у хворому органі відновлювальні процеси.

Саме асани допомагають перемістити енергію з одного органу в іншій. Вони підбираються за принципом чергування: згинання — розгинання, напруги — розслаблення. Таким чином вплив асан на організм — енергетичний, психологічний і терапевтичний. Максимальний результат досягається при мінімумі витрат енергії. Фізкультура, спорт — це віддача енергії, а хатха-йога — накопичення.

Але асани впливають на організм і чисто фізично. Зворотні пози («свічка» — ноги вгору) сприяють роботі серцево-судинної системи в незвичайних умовах і відтоку венозної крові. Скорочення пози — це тренування хребта, зв’язок, суглобів, м’язів. Йоги стверджують, що чим гнучкіше хребет, тим довше життя. Нахили вперед — масаж внутрішніх органів. Асани, в яких задіяні кінцівки («лотос»), за рахунок пережаття вен вимикають руки або ноги з великого кола кровообігу, сприяючи його тимчасовому розвантаженню.

Виконання асан тісно пов’язане з правильним диханням. Затримка дихання після вдиху тонізує, концентрує свідомість, сприяє повній засвоюваності кисню і рефлекторному випрямленню спини. Після видиху — заспокоює, ліквідує в організмі спазми.

Дихати потрібно тільки через ніс. Йоги стверджують, що нікому з нас не прийде в голову приймати їжу носом, так чому ж деякі люди дихають ротом?

Не існує певної межі між хатха-йогою і наступною сходинкою самодосконалості — пратьяхарой і дхараной. Пратьяхара — вміння зосередитися, дхарана — фіксування розуму на певному об’єкті. Це основи медитації. Про це — наступна сторінка.

Добавить комментарий
*